| Part Number | SMC3K48CAHM3 57 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 285430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Directional 48V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMC3K48CAHM3 57 |
| Datasheet download |
| Part Number | SMC3K48CAHM3 57 |
|---|---|
| Screening Level | Military |
| Peak Pulse Power Dissipation | 3000 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 2 uA |
| Configuration | Single |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Product Dimensions | 7.11(Max) x 6.22(Max) x 2.6(Max) |
| Minimum Breakdown Voltage | 53.3 V |
| Supplier Package | DO-214AB |
| Maximum Clamping Voltage | 77.4 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 38.8 A |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 48 V |
| Rad Hard | No |
| Test Current | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| ESD Protection | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 2DO-214AB |
| Replacement Part Number | PART-SMC3K48CAHM3 57 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30.8V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T36CA-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 110V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ110A-E3 52.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS5V0P1UP,115.pdf |
|
ON Semiconductor | ZEN SOD123 REG 0.5W SPCL - |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 60V 5KW 2-Pin Case P600 T R Download PDF datasheet for 5KP60A-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 10V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ10CA-E3 52.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ30CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 6.5V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ6.5AHE3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 170V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ170A-E3 52.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ5.0A-TR.pdf |